Staff List 2018/19

January 2019

Head: Mr Frank Thompson MA (Cantab), MPhil, NPQH

Assistant Head (Years R-8): Miss Rebecca Watson BA (Hons), PGCE, NPQSL
Assistant Head (Years 9-11): Mrs Charis Hunn-Smith BA (Hons), PGCE
Assistant Head (Years 9-11)(maternity cover): Mr Simon Quick BSc (Hons) Geography, PGCE, MSc Sport Science
Assistant Head (Sixth Form): Mr Richard Stuart MA (Cantab), PGCE
Bursar: Mrs Sabine Kite
Registrar: Mr George Moore
Head of Boarding: Mrs Katie Peacock MA (Cantab)

Designated Safeguarding Lead: Mr Stephen Burridge
Alternative Safeguarding Leads: Mrs Katie Peacock and Mrs Kate Hearn

Senior School Teaching Staff

Miss Jenny Acheson BA (Hons), PGCE English & Drama
Mrs Jo Bailey BA (Hons), MA (Education), PGCE Geography
Miss Cordelia Brown B Ed. Economics, History, Business
Mr Stephen Burridge BSc (Hons), PGCE, MA Maths/Chemistry
Ms Jo Davey BA (Hons), PGCE, Drama & English
Mrs Natasha De Souza BA (Hons), Cert. TESOL, Trinity Dip. English as a Foreign Language
Miss Ashley Fryers BA (Hons), QTS Girls’ Games & PE, Year 8 Tutor
Mrs Qinqin Guo, BA (Hons), MA (Applied Linguistics), Chinese
Mrs Charis Hunn-Smith BA (Hons), PGCE English, History
Mrs Wendy Jeffs BEd (Hons), QTS Geography, Year 11 Tutor
Mrs Shirley Mackenzie BEd, MEd Technology
Mr David Maulkerson Science, Psychology, Maths
Mr David Moss BA (Hons), MCSE, Raspberry Pi Certified Educator History, Business Studies, Computing, Exams Officer
Mrs Katie Peacock MA (Cantab) Music
Mr Simon Quick BSc (Hons) Geography, PGCE, MSc Sport Science Head of Games & PE, Year 7 Tutor
Mr Martin Reeves BA (Hons) QTS Head of Art & Technology, Year 10 Tutor
Mr Paul Ryan MA (Oxon)(Maternity Cover), English
Mrs Faye Shane MA, BSc (Hons), PGCE Maths
Ms Katherine Smith BA (Hons), PGCE Modern Foreign Languages, Year 9 Tutor
Miss Katherine  Stansfield BSc (Hons), QTS, PGCE Biology & Psychology, Sixth Form Tutor
Mr Richard Stuart MA (Cantab), PGCE Maths
Mr Joe Swain BSc (Hons), PGCE Head of Science, Electronics, Year 11 Tutor 
Mr Frank Thompson MA (Cantab), MPhil, NPQH Economics

Learning Development Unit

Mrs Rose Bryant LSA
Mrs Sally Carter BA (Hons) LSA
Mrs Karen Griffiths Laboratory Technician, LSA
Mrs Kate Hearn BA (Hons), PGCE (Special Needs) Joint Head of LDU, SENCO
Mrs Wendy Jeffs BEd (Hons), QTS Maths
Mrs Lucinda Moore DipSpLD Joint Head of LDU
Mrs Chris Wray LSA

Prep School Teaching Staff

Mrs RebeccaLoveridge NVQ3, BA (Hons) Reception
Miss Tansy Pye BA (Hons) BSc (Hons) PGCE Years 2,3&4
Mrs Catherine Doran B.Sc (Hons), MA, PGCE Years 5&6
Mrs Debbie Ballingall BEd (Hons) Years 5&6
Mrs Debbie Camp LSA
Mrs Charlotte Cotton Mandarin
Miss Millie Tudge BA (Hons) LSA

Peripatetic Music Staff

Mr Andrew Dowding Percussion and Drum Kit
Mrs Elaine Henson BA (Hons) LGSMD PGCE Singing, Piano & Cello
Mr Steven Laney Adv Dip (Pop Mus) Guitar & Bass Guitar
Mr Colin Matthews LLCM Cert (Mus Ed) TCL Woodwind & Brass
Mrs Patrice Taylor DipLCM Singing & Piano

Boarding Staff

Mrs Katie Peacock Head of Boarding
Mrs Joe Bailey Head of Boys’ Boarding House
Ms Jo Davey
Miss Millie Tudge

Operational  Staff

Mrs Lindsey Clark Assistant Bursar
Mrs Karen Grant Senior Receptionist
Miss Nicola Sealey Administration Coordinator

Mrs Karen Manley Housekeeping

Mr Steve Pettitt Maintenance
Mr Chris Gort Maintenance
Mr Mike Martin Maintenance

Mr Tom Crofton Minibus driver
Mr Alan Manley Minibus driver
Mr Barry Hodgkinson Minibus driver
Ms Julia Clanford Minibus driver

Catering Staff

Provided by TnS Catering